Agat Kamień

Agat jest minerałem półszlachetnym, będącym wstęgową, wielobarwną odmianą chalcedonu. Już w starożytności wydobywano go we Włoszech, a jego nazwa pochodzi od imienia sycylijskiej rzeki Achates. Kształtujący agat kamień powstaje w geodach, zbudowanych z różnokolorowych warstw. Pasma te powstają w wyniku wydzielania się z roztworów krzemionki, bądź też spowodowane są cyklicznym wytrącaniem się pigmentu.

Gdzie występuje agat?

Budujący agat kamień występuje pośród skał wylewnych i osadowych. Zróżnicowane zabarwienie warstw spowodowane jest przerwami w dopływie roztworów, a także zmianami ich składu chemicznego – tworzący agat kamień może posiadać wrostki z różnych minerałów, m.in. hematytu, chlorytów czy geothytu. Do najpowszechniejszych warstw należą szare, brunatne i różowawe; nieco rzadziej spotyka się żywsze odmiany czarne, czerwone czy zielone. Z tego powodu często wykonuje się barwienie agatów metodami sztucznymi.  

Jaki wykazuje agat właściwości?

Agat charakteryzuje się równolegle warstwową lub koncentrycznie strefową budową wewnętrzną, trygonalnym układem krystalograficznym oraz muszlowym przełamem z wyjątkowo ostrymi krawędziami. Posiada długą tradycję ezoteryczną i już w starożytności chronił przed złymi czarami, odstraszał jadowite zwierzęta oraz służył za składnik zdrowotnej mikstury. Jego właściwości lecznicze cenione są również dzisiaj. Agat wykazuje duży wpływ na kondycję organów rozrodczych i uważany jest za doskonały afrodyzjak.   

Jakie zastosowanie ma agat?

Już w starożytnym Egipcie wyrabiano z niego amulety, pieczęcie i sygnety. Przez wiele tysiącleci agatem ozdabiano naczynia, ołtarze i brosze, a w sztuce baroku również tabakierki, puzderka oraz meble, np. sekretarzyki. W jubilerstwie kamień ten stosowany jest także w czasach obecnych, przede wszystkim do wytwarzania biżuterii, paciorków, kaboszonów i płytek. Powszechnie służy jako materiał w rzeźbiarstwie artystycznym, wykorzystywany jest w pozłotnictwie oraz mechanice precyzyjnej, jako środek do produkcji materiałów polerskich i ściernych.

Shopping Cart
Scroll to Top