Akwamaryn należy do kamieni szlachetnych z grupy beryli. Zieloną odmianą berylu jest Szmaragd, zaś niebieską Akwamaryn. Według legendy, pochodzi on ze skarbca nimfy wodnej, która była zakochana w ziemskim księciu i to właśnie dla niego w podarunku, wyniosła go na brzeg.Akwamaryn kamień swą nazwę zawdzięcza połączeniu łacińskich słów „aqua” i „marina”, czyli „woda morska”, nawiązując tym samym do jego niebieskiej barwy. Minerał ten jest amuletem ochronnym rybaków i żeglarzy. Uznawany jest również za kamień mistyków, jasnowidzów i uzdrowicieli. W naturze kamień ten występuje w odcieniu ciemnozielonym lub zielononiebieskim. Niezwykle cenne są Akwamaryny błękitne o masie powyżej 10 karatów. Po oszlifowaniu, najczęściej kamień poddawany jest ogrzaniu do temperatury 400-450 stopni C, co powoduje, że jego naturalny kolor zmienia się w barwę niebieską.

Akwamaryn właściwości

Minerał ten nazywany jest „kamieniem odwagi”. Jego właściciel przełamuje nieśmiałości i nabiera odwagi w wyrażaniu emocji, myśli, uczuć. Sprawia, że kontakty interpersonalne stają się łatwiejsze, a potrzeba wyrażania własnych poglądów, nie stanowi większego problemu. Taka postawa pozwala na zbudowanie szczerych i trwałych relacji z innymi ludźmi. Akwamaryn kamień zwiększa spostrzegawczość, wpływa na potrzebę samorefleksji, co pozwala zauważyć, że różne wydarzenia z naszego życia mają swój sens i prowadzą do jakiegoś celu. Energia Akwamarynu udziela się ludziom zestresowanym i przemęczonym codziennymi obowiązkami, a do tego pozytywnie wpływa na przyswajanie wiedzy. Pomaga w dokończeniu wszelkich spraw, projektów, zadań. Ten niezwykle piękny kamień szlachetny jest symbolem miłości i szczęścia małżeńskiego. Uwalnia od zazdrości i złych emocji. Przynosi radość i bogactwo. Pomaga w medytacji, oczyszcza umysł, ułatwia osiągnięcie stanu równowagi duchowej.

Akwamaryn kamień według niekonwencjonalnej medycyny:

- łagodzi dolegliwości oczu, alergie skórne i katar;
- zapobiega zakażeniom i stanom zapalnym oraz wzmacnia odporność organizmu;
- zapobiega chorobom wieńcowym serca i uśmierza ból głowy;
- chroni prze reumatyzmem;
- łagodzi dolegliwości dróg oddechowych.

Akwamaryn – kamień jubilerski

Minerał ten jest niezwykle ceniony w jubilerstwie. Urzeka swoją delikatnością i chłodną świeżością. Idealnie komponuje się z białym złotem, lubi sąsiedztwo diamentów. Właściwie oszlifowany, uzyskuje niezwykły blask. Nawet najbardziej wymagający jubilerzy, nie potrafią odmówić mu urody.
Kamienie Naturalne