Aleksandryt Kamień

Aleksandryt jest przezroczystą, dość rzadką i najszlachetniejszą odmianą Chryzoberylu, przypadkowo odkrytą podczas poszukiwania szmaragdów w dolinie rzeki Tokowaja niedaleko Jekaterynburga (Ural). I to właśnie na część cara Rosji Aleksandra II kamień ten zyskał swoją nazwę, która funkcjonuje do dziś, choć naturalne złoża tego minerału na Uralu zostały prawie całkowicie wyczerpane. Obecnie wydobywa się go w Sri Lance, Brazylii, w Tasmanii, na Madagaskarze i w niektórych regionach USA. Bardzo często w biżuterii stosuje się Aleksandryt syntetyczny, który dorównuje swym pięknem kamieniowi naturalnemu. Aleksandryt kamień wykazuje charakterystyczną zmianę barwy (tzw. efekt Aleksandrytu) podczas zmiany oświetlenia – przy świetle dziennym jest zielony lub niebieskozielony, natomiast w sztucznym oświetleniu przybiera barwę czerwoną lub fioletowoczerwoną. Do zjawiska tego zachodzi ze względu na obecność chromu i żelaza w kryształach. Z tego też względu Aleksandryt często opisywany jest jako szmaragd za dnia i rubin w nocy. Najpiękniejsze okazy tego minerału zyskują szlif brylantowy.

Właściwości

Aleksandryt kamień pozytywnie wpływa na układ krążenia, wzmacnia ściany naczyń krwionośnych i poprawia krążenie. Zapobiega chorobom trzustki i śledziony, a także pomaga zwalczyć problemy z jelitem grubym i jelitem cienkim. Minerał ten wzmacnia ogólną odporność organizmu, a przy tym pozytywnie wpływa na sferę psychiczną, przynosząc spokój wewnętrzny i powstrzymują od agresji, sprzeczek i kłótni.

Znaczenie

Aleksandryt kamień to kamień harmonii, łączący światy fizyczne i astralne. Dzięki temu jego właściciel staje się spokojny, mądry oraz zrównoważony. Wskazany jest dla choleryków i osób żyjących w stresie – pomoże kontrolować swoją agresję. Zdaniem astrologów kamienia tego nie powinny nosić osoby niepewne, niestabilne, o słabej woli – wówczas przyniesie im kłopoty. Minerał ten pomaga w podejmowaniu ważnych decyzji, poprzez zwiększenie intuicyjnych zdolności. Poprzez to, że Aleksandryt zmienia swoją barwę w sztucznym świetlne, przypisuje mu się magiczne właściwości. Uważa się, że w sytuacjach niebezpiecznych zmienia on kolor, ostrzegając w ten sposób swojego właściciela. Aleksandryt kamień wskazany jest dla osób spod znaku: Skorpiona, Ryb, Wagi, Barana, Wodnika oraz Bliźniąt.

Symbolika

Aleksandryt, mimo dość krótkiej historii, doczekał się ciekawej symboliki. Czczony był w królewskich kręgach, uważano bowiem, że jego zielony kolor symbolizuje zdrowie i bogactwo. W Rosji noszony był przez kobiety w żałobie jako symbol smutku i tęsknoty. Wierzono również, że Aleksandryt kamień uspokaja duszę. Obecnie uważa się, że Aleksandryt ma związek z nastrojem osoby, która go nosi i zmienia on kolor w zależności od tego czy jest ona smutna czy wesoła. W Rosji klejnot ten symbolizuje radość i smutek, w Europie – romantyczności i zazdrość, z kolei na Sri Lance – długowieczność i dobrobyt. Klejnot ten jest niezwykle drogi i najczęściej produkowany na zamówienie. Zaliczany jest do najcenniejszych kamieni szlachetnych i kolekcjonerskich.

Shopping Cart
Scroll to Top