Chalcedon Kamień

Chalcedon to mocno rozpowszechniony, pospolity minerał. Swoją nazwę zawdzięcza miejscowości Chalkedon, położnej nad cieśniną Bosfor w Turcji. Chalcedon posiada wiele odmian kolorystycznych, np. niebieską, żółtą lub mleczną. Zmiana barwy następuje przy niewielkim wzroście temperatury oraz pod wpływem wrostków z innych minerałów, np. chlorytu, chryzokoli czy hematytu. Do znanych odmian chalcedonu należą m.in. agat, onyks, czy karneol.  

Jak powstaje chalcedon? 

Budujący chalcedon kamień to odmiana krzemionki skrytokrystalicznej, zbudowanej z moganitu i kwarcu. Zazwyczaj posiada skorupową, groniastą, nerkowatą lub naciekową formę. Tworzący chalcedon kamieńwystępuje w bazaltach, melafirach oraz innych skałach wulkanicznych. Powstaje w wyniku przekrystalizowania opału i jest produktem wietrzenia serpentynitów. Zazwyczaj jest przeświecający, jednak może być również całkowicie przezroczysty. Kształtujący chalcedon kamień jest składnikiem wielu różnych skał, m.in. krzemieni, jaspisów i lidytów.  

Jakie ma chalcedon właściwości? 

Chalcedon to kamień znany ze swoich właściwości oczyszczających. Stabilizuje aurę i emocje, a noszony na szyi może nawet odgonić zwodnicze iluzje. Zwiększa również siły witalne i wytrwałość. Rdzenni amerykanie uznawali go za święty kamień dobrej woli i braterstwa. Chalcedon stosowany jest także w medycynie niekonwencjonalnej. Przynosi ulgę w problemach z układem krążenia, woreczkiem żółciowym i śledzioną. Bardzo cenią go młode matki, ponieważ pobudza instynkty macierzyńskie i ułatwia laktację. 
 
Jakie ma chalcedon zastosowanie? 

Już tysiące lat temu z chalcedonu tworzono proste narzędzia, co potwierdzają liczne wykopaliska archeologiczne. W starożytności służył między innymi do wyrobu pieczęci. Obecnie uznawany jest za ceniony kamień kolekcjonerski i ozdobny. Wykorzystywany jest do produkcji biżuterii, np. pierścionków, wisiorków i bransolet. Stosowany jest także w mechanice precyzyjnej, jako surowiec i kamień okładzinowy do produkcji młynów kulowych i moździerzy.

Shopping Cart
Scroll to Top