Cytryn Kamień

Cytryn to wyjątkowo rzadki minerał, stanowiący odmianę kwarcu. Swoją nazwę zawdzięcza starofrancuskiemu nazewnictwu koloru żółtego, wywodzącemu się z greki i łaciny, a oznaczającemu cytrynę lub drzewo cytrusowe.

Cytryn kamień – powstawanie i występowanie 

Budujący cytryn kamień wyróżnia się dużą kruchością, a także pręcikowym, ziarnistym oraz zbitym skupieniem. Może wytwarzać formy dwubarwne, które składają się nie tylko z cytrynu, ale również ametystu. Zazwyczaj tworzy kryształy, których skupienia również są ziarniste i zbite. Cytryn jest składnikiem utworów hydrotermalnych oraz pegmatytów. Najczęściej spotykany jest pośród melafirów w geodach, a także w aluwiach rzecznych jako otoczak. Jego występowanie związane jest z obecnością krzemu, dlatego w pegmatytach często towarzyszą mu beryl, turmalin oraz mika.

Kamień cytryn – odcienie 

Cytryn może zostać otrzymany w wyniku wyprażenia morionów i ametystów. Kształtujący cytryn kamień zyskuje żółtą barwę ze względu na inkluzję wodorotlenku żelaza. Da się ją jednak zmienić, w wyniku ogrzania. Cytryny z brazylijskiej kopalni Montezuma stają się zielone po podgrzaniu, a w większej temperaturze mogą nawet zyskać ciemnobrunatny lub czerwonawy odcień. Większość obecnych na rynku cytrynów powstaje poprzez wyprażanie kwarcu dymnego lub ametystu. Posiadają one szklisty połysk na powierzchni oraz tłusty na przełamie.

Cytryn kamień – właściwości i zastosowanie 

Naturalny, posiadający kolor dojrzałych cytryn kamień kwarcowy, ceniony i poszukiwany jest przede wszystkim przez kolekcjonerów. Ze względu na swoją barwę, znajduje bardzo szerokie zastosowanie w jubilerstwie, służąc do wyrobu różnego rodzaju biżuterii. Cytryn jest również wykorzystywany w medycynie niekonwencjonalnej. Wierzy się, że zwiększa zdolności regeneracyjne organizmu, poprawia system krążenia oraz pracę gruczołów limfatycznych, a także niweluje migreny. Dla wielu osób stanowi także wsparcie w utrzymaniu mentalnej stabilności oraz wewnętrznej motywacji. Również z tego powodu amulety oraz inne wyroby z cytrynu są bardzo pożądane.

Shopping Cart
Scroll to Top