Czaroit Kamień

Czaroit jest minerałem należącym do gromady krzemianów. Jego cechą charakterystyczną jest zagadkowa struktura warstwowo-wstęgowa oraz zmienny skład chemiczny. Nie zostało do końca wyjaśnione, jakim pierwiastkom i procesom czaroit zawdzięcza swoją barwę. Najczęściej posiada fioletowo-liliowy kolor, o fiołkowym lub ametystowym odcieniu. Nazwa czaroitu pochodzi od rosyjskiej rzeki Czara, będącej lewym dopływem Leny, nad którą odkryto minerał.

Jaka jest geneza czaroitu?

Czaroit jest kontaktowo-metasomatycznym produktem metamorfizmu. Powstaje w kontaktowych strefach alkalicznych intruzji nefelinowych syenitów z odpowiednimi utworami wapiennymi. Tworzący czaroit kamień występuje w zbitych, ziarnistych, spilśnionych oraz promienistych skupieniach. Zazwyczaj asocjowany jest przez egiryn, występujący w zbitych agregatach mineralnych razem z kwarcem, tinaksytem, tokkoitem, mikroklinem czy feodrytem. Kształtujący czaroit kamień wytwarza kryształy stosunkowo rzadko, zwykle w formie wrosłej lub krótkosłupowej.

Jakie ma czaroit właściwości?

Budujący czaroit kamień jest przeźroczysty i posiada plamy o nieregularnym zabarwieniu. Niejednorodna i nierzadko kontrastująca barwa minerału wynika z dużej różnorodności oraz zmienności składu chemicznego. Za domniemany powód dobarwiania uznaje się obecność manganu i efekt przejścia niektórych ładunków. Czaroit cechuje się szklistym, woskowym lub perłowym połyskiem oraz nierównym przełamem. Wykazuje dobrą łupliwość w trzech kierunkach. Właściwości mechaniczne pozwalają na jego łatwą obróbkę.

Jakie zastosowanie ma czaroit?

Czaroit ma bardzo duże znaczenie ze względów naukowych. Jest również często poszukiwanym i atrakcyjnym łupem dla kolekcjonerów. Ze względu na swój niezwykły wygląd, wykorzystywany jest jako kamień ozdobny i jubilerski. Według wierzeń ezoterycznych, czaroit jest kamieniem transformacji – koi negatywne uczucia i wyzwala wyłącznie korzystne emocje. W medycynie niekonwencjonalnej stosowany jest do leczenia chorób nerek i wątroby, a także niwelowania stanów depresyjnych.

Czaroit surowy

Surowy czaroit nie jest atrakcyjnym kamieniem, wielu ludzi nie odróżniła by go od zwykłego kamienia. Dopiero po oszlifowaniu i tak naprawdę wypolerowaniu minerał ten urzeka. Praktycznie każdy pojedynczy kamień ma hipnotyzującą magię.

Shopping Cart
Scroll to Top