Dlaczego srebro czernieje

Srebro jest najpopularniejszym metalem stosowanym w biżuterii na świecie. Kochają go jubilerzy i klienci – a to wszystko dzięki ogromnej popularności i dużej dostępności tego surowca. Na pierwszy rzut oka wydaje się że srebro nie ma żadnych wad, ale my musimy być obiektywni i napisać o pewnej niedogodności która występuje w codziennym użytkowaniu srebrnej biżuterii.

Dlaczego srebro ciemnieje na ciele ?

Zdarzają się sytuacje gdy zastanawiamy się dlaczego srebro ciemnieje na ciele, niestety jest to powiązane bezpośrednio z osoba która na przykład dany łańcuszek nosi. Podczas użytkowania biżuterii  srebrnejzachodzi proces utleniania – srebro reaguje już na samą styczność z tlenem (gdyby położyć nowy pięknie wypolerowany pierścionek na przykład na półce , to z czasem on też będzie czerniał). Z jednej strony jest to lekko uciążliwe ale z drugiej to właśnie ta cecha metalu jakim jest srebro, często sprawia że możemy rozpoznać że to srebro jest prawdziwe. Kolekcjonerzy i inwestorzy często jako wstępną weryfikacje uznają cechę czernienia srebra jako dowód na to że mają do czynienia z prawdziwym srebrem  – jest to wstępna diagnoza  ale bardzo istotna.

Dlaczego srebro ciemnieje na szyi ?

Bardzo często użytkownicy tej biżuterii zadają pytanie dlaczego srebro czernieje na szyi ? Odpowiedź jest bardzo prosta jest to reakcja między użytkownikiem a srebrem. Szyja jest miejscem gdzie wydalana jest z organizmu dość duża ilość potu a razem z nim mnóstwo substancji chemicznych. Wiadomo że każdy z nas wydziela różne substancje z różną częstotliwością i natężeniem, stąd u jednej osoby ten proces przebiega właśnie w ten sposób że srebro czernieje a u drugiej  dosłownie nic  się nie dzieje. Ważne jest też na pewno stop srebra , w bardzo popularnej, najczęściej stosowanej współcześnie próbie srebra 925 to zjawisko będzie przebiegało z mniejszą częstotliwością niż na przykład przy obniżonych próbach srebra (stara wieloletnia biżuteria bez wiadomego kraju pochodzenie – wyprodukowana w czasach gdy normy były zupełnie inne niż teraz) Podsumowując –proces czernienia srebra na skórze ma miejsce, ale jest bardzo skorelowane z użytkownikiem biżuterii srebrnej. Dla prawdziwych fanów często jest to niewielki dyskomfort, niwelowany przyjemnością posiadania i noszenia  biżuterii srebrnej w postaci pięknych naszyjników, pierścionków czy też bransoletek.

Shopping Cart
Scroll to Top