Hematyt kamień

Hematyt to kamień półszlachetny, z którego wykonywane są rzeźby i biżuteria artystyczna. Najczęściej szlifowany jest jednak do postaci paciorków, kaboszonów oraz tabliczek. Po wypolerowaniu uzyskuje żywy metaliczny połysk, a po sproszkowaniu robi się czerwony, dlatego też bywa nazywany krwawym kamieniem. Stąd też jego nazwa – od greckiego słowa „haimatites”, czyli „krwisty”.

Hematyt – zastosowanie

Hematyt kamień uznawany jest za amulet ochronny wojowników. W starożytnym Babilonie obowiązkowo nosili go żołnierze podczas wojen, zaś w średniowieczu przykładano go do rany, w celu zatamowania krwawienia i przyspieszenia procesu gojenia ran. Nie ceniono go wówczas w świecie jubilerskim. Najczęściej sięgano po niego do tworzenia pieczęci lub pierścieni.

Za to chętnie wykorzystywano jego sproszkowaną wersję, a to za sprawą barwnika – ochry czerwonej. Jego krwista barwa była symbolem życia. Dlatego też używano tego barwnika do ozdabiania ciał przed ważnymi bitwami i rytuałami. Posypywano niż również nagrobki, co miało wzmocnić łańcuch, łączący życie i śmierć. Dziś jest wielce ceniony w jubilerstwie, a to za sprawą pięknego metalicznego połysku i możliwości uzyskania różnorodnych barw.

Hematyt właściwości

Hematyt kamień jest przede wszystkim pomocny w zwalczaniu chorób układu krwionośnego, w tym anemii. Pomaga w przyswajaniu żelaza do organizmu, leczy stany zapalne, a także przyspiesza proces zrastania się kości po złamaniach. Pomaga wyregulować ciśnienie oraz zapobiega nadmiernym skurczom mięśni. Warto po niego sięgać, gdy pojawiają się kłopoty z kręgosłupem, świetnie bowiem działa na ból pleców. Jest to kamień wojowników, a więc przydaje się, gdy potrzeba jest odwaga, siła, wytrzymałość, ale i spokój. Jest też kamieniem szczęścia, pozwalającym znosić trudne sytuacje życiowe.

Minerał ten silnie oddziałuje na płaszczyźnie duchowej. Wskazany jest dla osób nieśmiałych, bowiem zwiększa poczucie własnej wartości, dodaje wiary w siebie. Pomaga nałogowcom i osobom kompulsywnym. Hematyt kamień pobudza kreatywność, a także pomaga w koncentracji. Wprowadza do życia harmonię i spokój, dlatego zaleca się, aby w chwili silnego zdenerwowania trzymać go w dłoni.

Hematyt – kamień jubilerski

W naturze hematyty występują w kolorze czarnym. Po oszlifowaniu, przepięknie mienią się, dając niesamowity efekt, dlatego często przybierają postać koralików. Te z domieszką innych minerałów, mają różnorodne odcienie, a nawet posiadają lekkie właściwości magnetyczne. Są to przepiękne i wyraziste kamienie, dlatego nie lubią być oprawiane w towarzystwie innych minerałów. Za to dobrze czują się w sąsiedztwie srebra i metalowych elementów zdobniczych.

Shopping Cart
Scroll to Top