Jak sprawdzić czy bursztyn jest prawdziwy

Bursztyn, którego starodawna nazwa brzmi jantar, jest niezwykle atrakcyjnym i cennym kamieniem, dlatego dosyć często bywa podrabiany. Zanim więc zdecydujemy się na zakup biżuterii z tym niezwykłym kamieniem- tak popularnej nad polskim morzem, warto poznać kilka sposobów na sprawdzanie jego autentyczności. Jakie są zatem najbardziej popularne techniki sprawdzania prawdziwości bursztynu?

Jak sprawdzić czy bursztyn jest prawdziwy?

Jest kilka metod sprawdzania czy bursztyn jest prawdziwy.

1. Test z kawałkiem miękkiej tkaniny
Warto sprawdzić właściwości elektrostatyczne naszego bursztynu. W tym celu należy pocierać przez około 20 sekund kamień miękką ściereczką lub kawałkiem wełnianej tkaniny. Następnie konfrontujemy go z drobnymi kawałkami papieru bądź pasmem włosów. Naturalny jantar wykaże właściwości elektrostatyczne i będzie przyciągał papier czy też włosy. Niemal w 95% syntetyczny bursztyn nie wykaże tych cech.

2. Test na słoną wodę
Aby przeprowadzić ten test należy przygotować roztwór wody z solą kuchenną w proporcjach 2:1 i zanurzyć w nim kamień. Prawdziwy bursztyn wypłynie na powierzchnię. Jeśli jednak są do niego doczepione ozdobne, np. srebrne elementy to jest duże prawdopodobieństwo, że zatonie. Na pewno próby tej nie zda kamień sztucznie wytworzony.

3. Test smaku
Dobrze umyty wodą z mydłem i dokładnie spłukany pod bieżącą wodą naturalny bursztyn nie będzie miał żadnego smaku. Natomiast w przypadku sztucznego bursztynu wyczujemy smak chemikaliów. Test ten niestety nie sprawdzi się w przypadku kopalu.

4. Test z podgrzewaniem
Aby sprawdzić jak nasz kamień zareaguje na ciepło, należy podgrzać końcówkę igły – aż do czerwoności – i przyłożyć ją do bursztynu. Jeśli wypali się on punktowo to znaczy, że jest naturalnego pochodzenia. Dodatkowo powinien pachnieć żywicą. W przypadku tworzywa sztucznego pozostanie nieprzyjemny zapach.

5. Test światła
Naturalny bursztyn warto wystawić na słońce i sprawdzić, jak mieni się przechodzące przez niego światło. Jeśli otrzymamy odcień niebieski to jest to kamień naturalny.

Ponadto prawdziwy bursztyn jest ciepły w dotyku, o czym warto pamiętać.

Shopping Cart
Scroll to Top