Jak Wyczyścić Srebro ?

Jednym z najchętniej wykorzystywanych przez ludzi materiałem, na którym opiera się duża część noszonej przez nas biżuterii i używanych przez nas naczyń, jest srebro. Wynika to z jego pięknego wyglądu i nieprzeciętnej wytrzymałości. Z biegiem czasu jesteśmy jednak narażeni na jego śniedzenie, przez co staje się ono słabsze i traci swój dotychczasowy połysk. Jeżeli zastanawiacie się, jak wyczyścić srebro, doskonale do tego celu mogą nadać się skuteczne domowe sposoby, takie jak: użycie sody, octu, folii aluminiowej, czy pasty do zębów.

Czyszczenie srebra sodą

Dobrą metodą, która pomoże nam we właściwej pielęgnacji prawdziwego srebra, jest czyszczenie go przy pomocy sody oczyszczonej. Posiada ona bowiem wyjątkowe właściwości, dzięki którym przywrócimy dawny blask naszym przedmiotom. Soda, czyli wodorowęglan sodu, jest delikatnie żrąca. Ponadto niweluje oddziaływanie niektórych kwasów. Dzięki temu tak doskonale nadaje się ona do czyszczenia. Jeżeli więc nie wiecie, jak wyczyścić srebro, soda oczyszczona może okazać się bardzo dobrym wyborem. Wystarczy jedynie wymieszać ją z wodą. Po otrzymaniu odpowiednich proporcji, musimy powstałą zawiesinę nałożyć na zaśniedziały przedmiot i delikatnie pocierać go miękką, wilgotną ściereczką. Nie stosować z kamieniami naturalnymi – tylko biżuteria bez kamieni bądź z cyrkoniami.

Czyszczenie srebra octem

Kolejnym skutecznym sposobem będącym odpowiedzią na to, jak wyczyścić srebro w domowych warunkach, może być ocet. Stanowi on uniwersalny środek do odkażania i do czyszczenia. Całość procedury przebiega tutaj podobnie, jak w wypadku sody oczyszczonej. Należy zatem zmieszać ocet z wodą. Ważne, aby spróbować zachować odpowiednie proporcje – najlepiej na jedną szklankę wody 1/2 szklanki octu. Następnie w powstałym roztworze zanurzamy srebrne rzeczy na okres od około piętnastu do trzydziestu minut. Spłukujemy je pod bieżącą wodą i suszymy. Na koniec, po ich wysuszeniu, delikatnie wycieramy ścierką. Technika zalecana do samego srebra lub srebra z cyrkoniami – nie stosować z kamieniami naturalnymi

Czyszczenie srebra folią aluminiową

Jedną z najlepszych metod na dokładne wyczyszczenie srebra w domowym zaciszu jest wykorzystanie folii aluminiowej. Na początku powinniśmy urwać na tyle duży arkusz folii, aby zakryła ona spód szklanego lub plastikowego pojemnika. W innym naczyniu musimy wymieszać gorącą wodę oraz od jednej do dwóch łyżeczek soli (dla wzmocnienia efektu można opcjonalnie dodać także dwie łyżki sody oczyszczonej). Taki roztwór wlewamy do wyłożonego folią aluminiową pojemnika. Wrzucamy do całości nasze pokryte ciemnym nalotem poczerniałe srebro i zostawiamy je na okres do piętnastu minut, aż woda zrobi się zimniejsza. Pozostało tylko osuszyć i wypolerować szmatką wszystkie przedmioty. Nie stosować z naturalnymi kamieniami – można stosować dla biżuterii bez kamieni lub z cyrkoniami

Czyszczenie srebra pastą do zębów

Innym skutecznym, a przy tym jednocześnie szybkim i tanim sposobem na przywrócenie srebru dawnego blasku, jest ogólnodostępna pasta do zębów. Aby uzyskać możliwie jak najlepsze rezultaty, warto byłoby pozyskać pastę nieposiadającą dużej ilością osadu, nie zawierającą granulek (mogłyby one porysować przedmiot) oraz nie mającą w swym składzie fluoru. Aby wyczyścić nasze przedmioty, trzeba nałożyć pastę na ściereczkę i zacząć nią je polerować. W najtrudniej osiągalnych miejscach można posłużyć się szczoteczką do zębów. Ostatnim elementem procesu czyszczenia będzie opłukanie wszystkich przedmiotów i wysuszenie ich. W przypadku tego sposobu należy uważać na kamienie naturalne.

UWAGA !!!

Żaden z podanych wyżej sposobów nie sprawi że biżuteria będzie wyglądała jak nowa. Są to doraźne sposoby aby odnowić zaśniedziałą biżuterie. Przy korzystaniu z tych metod należy uważać na kamienie naturalne – które mogą się odbarwić lub zmatowić. Można stosować te metody przy twardych kamieniach, takich jak cyrkonie i w przypadku biżuterii srebrnej bez kamieni.

Shopping Cart
Scroll to Top