Jaspis Kamień

Jaspis powstał z minerałów kwarcu i chalcedonu. Jego nazwa pochodzi od grackiego słowa „iaspis”, co znaczy „cętkowany kamień”. Jaspis kamień może być jednobarwny, w paski lub w plamki. Posiada szklistą powierzchnię i najczęściej jest nieprzeźroczysty.Minerał ten ma wiele odmian oraz różnych wersji kolorystycznych. Dzięki związkom żelaza uzyskuje barwę brązową, żółtą, czerwoną bądź zieloną. Zawiera w sobie różne proporcji minerałów, stąd mniej lub bardziej cętkowana, pełna barwnych smug powierzchnia. Jaspis kamień był ceniony w starożytności, przypisywano mu wówczas magiczne siły. W legendach nazywany był „matką wszystkich kamieni”.
Pod względem historycznym występuje we wszystkich starożytnych ludach i cywilizacjach. Używany był przez kapłanów, szamanów oraz królów. Uważano go za święty i potężny kamień, który chroni, zarówno pod względem fizycznym, jak i duchowym.

Jaspis właściwości

Jaspis kamień wzmacnia system odpornościowy, wpływa na poprawę wzroku i słuchu. Wspomaga leczenie wątroby, nerek i śledziony.Minerał ten uznawany jest za kamień antystresowy, działa jak balsam dla duszy. Wpływa na chęć ustatkowania się, a także „ułatwia” założenie rodziny. W związkach wprowadza spokój, harmonię i zaufanie.Jaspis uznawany jest za mocny talizman, który poprawia atmosferę w rodzinie i w pracy. Jako kamień ochronny, pochłania negatywną energię. Czerwony jaspis wzmacnia wolę oraz sprzyja realistycznemu myśleniu. Z kolei żółty pozytywnie wpływa na rozwój duchowy, potrafi też rozbudzić kobietę erotycznie. Podobnie na mężczyzn działa jaspis brązowy.

Jaspis – kamień ozdobny

Od najdawniejszych czasów jaspis stosowano jako kamień ozdobny. Wykonywano z niego przedmioty artystyczne, użytkowe oraz sakralne. Z powodu swojego piękna, służył i nadal służby, jako materiał jubilerski, a także dekoracyjny. Już w starożytności wyrabiano z niego kolczyki, naszyjniki, pierścienie, bransolety, pieczęcie, małe rzeźby oraz ornamenty w kościołach. Jedną z najpiękniejszych odmian tego minerału jest jaspis cesarski.

Shopping Cart
Scroll to Top