Kamea bursztyn

Kamea bursztynowa – trochę historii

O tym że Bursztyn Bałtycki to wyjątkowy surowiec można się szybko przekonać. Wystarczy że weźmie się w ręce kawałek tego kamienia i już możemy  o nim wiele powiedzieć. Bursztyn bałtycki  to ciepła w dotyku żywica, która kształtowała się przez 40 milionów lat. Jeżeli na chwilę się tu zatrzymamy to, czy wyobrażasz sobie teraz w swojej głowie taką liczbę – czterdzieści milionów lat ! Przecież jesteśmy trochę powyżej 2000 lat po Chrystusie, a tutaj mamy do czynienia z tak ogromną liczbą. Trzymając  bursztyn, dotykając go, wyobraź sobie co ten kawałek bursztynu „widział” Czy masz w swoim domu, wśród swoich znajomych równie wiekowy, choć w przybliżeniu przedmiot ? Bursztyn jest substancją organiczną, produkowaną przez sosny, w wyniku zmian pogodowych drzewa te zaczęły wydzielać duże ilości żywicy, która zastygła na długie lata, a dzisiaj możemy ją znaleźć w morzu i na lądzie. Bursztyn posiada ponad czterdzieści różnych związków chemicznych, również  kwas bursztynowy, sól potasu, sodu i żelaza. Prawdopodobnie wszystkie te właściwości powodują że jest to niesamowity surowiec z którego można wykonać miedzy innymi kamee bursztynową.

Jak powstaje kamea bursztynowa

Kamea bursztynowa jest wykonywana z bursztynu który jest przede wszystkim przezroczysty i nie posiada żadnych zabrudzeń w postaci kawałków ziemi, liści, owadów bądź po prostu przysłowiowego brudu. Czyli można stwierdzić że surowiec na kamee bursztynową jest wybierany i selekcjonowany. Jest to bardzo ważny element podczas produkcji tego rodzaju biżuterii. Bursztyn działa jak soczewka i każde nawet minimalne zabrudzenie powoduje że może to zepsuć końcowy efekt . Pamiętajmy że to tylko początkowy etap wytwarzania  bursztynowej kamei.

Bursztynowa Kamea – kolor

Kolor w bursztynie uzyskuje się przez podgrzanie, i nie chodzi tu tylko o kamee ale generalnie o każdy bursztyn przezroczysty . Często  spotykane wisiorki z bursztynem czy też kolczyki są właśnie w ten sposób poddawane obróbce i podgrzaniu. O ile kolor w bursztynie można dość łatwo uzyskać w przypadku  bursztynu z przeznaczeniem na wisiorki ,pierścionki  i inne wyroby jubilerski, to w przypadku Kamei Bursztynowej jest to zagadnienie bardziej złożone. Tu kolor otrzymujemy  przy współpracy z autoklawem, gdzie pod ciśnieniem kilku atmosfer w odpowiednim przedziale czasowym bursztyn zmienia się w ciemny kawałek surowca, odpowiedni do produkcji kamei bursztynowej. Jak widać jest to proces dosyć skomplikowany i wymagający fachowej wiedzy, zdobywanej przez bursztynników przez lata.

Kamea bursztynowa – podrzeźbianie

Teoretycznie mamy wszystko przygotowane, pozostaje tylko ostatni element który sprawia że kamea bursztynowa tak uwodzi nas swoim wyglądem. Aby to zrobić, wprawna ręka artysty musi od spodu kamienia podrzeźbić  postać ,obrazek, zwierzątko czy też inny motyw. Jest to żmudna praca, bo pamiętajmy że bursztyn to soczewka a obrazek jest podrzeźbiany od spodu. Musi być  odpowiednio mniejszy aby soczewka bursztynu proporcjonalnie pokazała nam finalny efekt. Podrzeźbianie wykonuje się dzięki specjalnym rylcom grawerskim, wprawianym w ruch dzięki mini silniczkom (często u dentysty możemy takie zobaczyć i przekonać się o ich skuteczności) Kilka tysięcy obrotów plus rylec i sprawna ręka artysty czynią cuda,  a my możemy podziwiać te wyroby w całej krasie kiedy już są oprawiane w srebro lub złoto.

Shopping Cart
Scroll to Top