Karneol Kamień

Karneol jest kamieniem szlachetnym z grupy kwarców i stanowi półprzezroczystą, czerwoną odmianą chalcedonu. Znali go już starożytni Rzymianie oraz Egipcjanie, a także przedstawiciele najstarszych ludów Wschodu. Karneolem wysadzany był m.in. złoty pektorał bogini Nekhotet pochodzący z grobowca Tutenhamona. Nazwa karneolu pochodzi najprawdopodobniej od starofrancuskiego określenia na owoce dereni, posiadających podobną kolorystykę.

Gdzie powstaje i występuje karneol?

Kształtujący karneol kamień powstaje w najbardziej typowych dla chalcedonu skałach. Obecnie najsłynniejszym miejscem jego występowania są okolice Bombaju w Indiach. Karneol jest również spotykany w Brazylii, Kolumbii, Chinach, Mongolii czy Iranie. W Polsce można go znaleźć w melafirach w okolicy Kamiennej Góry, Kłodzka i Borówka, a także w kopalni serpentynitu niklonośnego w Szklarkach. Większość dostępnych na rynku karneoli to barwione i wystawione na działanie wysokiej temperatury agaty.

Jakie ma karneol właściwości?

Budujący karneol kamień charakteryzuje się nierównym, muszlowym przełamem oraz skrytokrystalicznym i trygonalnym układem krystalograficznym. Woskowy połysk nadają mu płynne wtrącenia w kształcie kropli. W naturze występuje w formie drobnokrystalicznych odmian skały kwarcowej. Intensywną barwę zawdzięcza domieszkom goethytu i hematytu, a także innym minerałom żelaza. Ponieważ tworzący karneol kamień posiada nieregularną strukturę, na jego powierzchni mogą powstawać pomarańczowo – brunatne pasma.

Jakie zastosowanie ma karneol?

Karneol powszechnie stosowany jest w jubilerstwie oraz grawerstwie. Służy do wyrobu m.in. korali, wisiorków czy gemm. Do najbardziej pożądanych i poszukiwanych należą czyste i duże kamienie, charakteryzujące się wyraźną, czerwoną barwą. Karneol jest również wykorzystywany do wytwarzania drobnej galanterii użytkowej. Dawniej tradycyjnie stosowano go do produkcji pieczęci. W ezoteryce i medycynie niekonwencjonalnej uznawany jest za kamień odwagi, który przyspiesza rekonwalescencję, dodaje nadziei na etapie leczenia oraz poprawia koncentrację.

Shopping Cart
Scroll to Top