Nefryt Kamień

Nefryt jest to skała metaforyczna, która w przeważającej części zbudowana jest z minerałów szeregu aktynolitu. Jego nazwa pochodzi od greckiego słowa „nephros”, czyli „nerka” i związana jest z tym, iż w starożytności wierzono, że działała leczniczo właśnie na schorzenia nerek. Minerał ten może występować w zróżnicowanej kolorystyce – od kremowej, po czerwoną, brunatną, aż do ciemnozielonej – w zależności od składu chemicznego (im większa zawartość żelaza a mniejsza magnezu, tym ciemniejszy kolor kamienia). Zielony nefryt bywa mylony z podobnym do niego jadeitem

Nefryt właściwości

Nefryt kamień posiada niezwykłą urodę, a do tego przypisuje mu się zdolności magiczne oraz lecznicze. Jako pierwsi jego zalety docenili Chińczycy.Już od starożytności wierzono, że klejnot ten korzystnie wpływa na nerki. Potwierdzali to średniowieczni lekarze, „przepisując” go wszystkim cierpiącym na tego typu schorzenia. Dziś polecany jest również osobom, mającym problemy z oczami lub migrenami. Litoterapia z użyciem nefrytu jest zalecana również w przypadku: bólu różnego pochodzenia, problemów z krążeniem oraz zakwasów i spiętych mięśni. Z minerału tego wykonuje się świetne kamienie do masażu. W Medycynie Dalekiego Wschodu tworzono z tego kamienia specjalne wałki, którymi masowano ciało.

Nefryt znaczenie

Nefryt kamień uważany był za amulet wzmacniający siły życiowe, a także chroniący od wszelkich chorób. Dlatego też następca jednego z chińskich cesarzy, będąc słabowitym, spał w łożu wyrzeźbionym właśnie z bryły nefrytu. W Rzymie, Grecji oraz Bizancjum wierzono, że nefryt kamień przynosi szczęście w grach hazardowych, jak również że pomaga zwyciężyć woźnicom w czasie wyścigu kwadryg oraz zawodnikom ubiegającym się o laury olimpijskie. W średniowieczu minerał ten miał chronić osobę, która go posiadała, przed „złym spojrzeniem”, czyli negatywną energią wysyłaną przez innych ludzi. Do dziś uważa się, że nefryt wspiera” psychicznie w nerwowych sytuacjach i w pośpiechu. Przynosi spokój, harmonię, pobudza kreatywność, daje pogodę ducha oraz odwagę. Wpływa pozytywnie na zdolność wypowiadania się i zdolność słuchania innych, a także ożywia życie uczuciowe.

Nefryt symbolika

W starożytnych Chinach symbolika nefrytu pokrywała się z symboliką jadeitu, a to za prawą niezwykłego podobieństwa obu tych kamieni. Wierzono wówczas, że włożenie go do grobu osoby zmarłej, zapobiegnie rozkładowi jej ciała. Nefryt kamień symbolizował również cesarza, dlatego też stał się wyznacznikiem statusu społecznego. Nieco później wierzono, że minerał ten daje nieśmiertelność (wiązano go z energią i siłą), dlatego przygotowano z niego rzekomy eliksir nieśmiertelności. Nefryt był także symbolem „Pięciu Cnót”: mądrości, skromności, odwagi, sprawiedliwości i miłosierdzia. Obecnie nefryt uznaje się za popularny kamień jubilerski. Dzięki pięknej, niezwykle głębokiej barwie idealnie prezentują się jako element ozdobny w biżuterii. Ten niezwykły i wyjątkowy kamień ma swoich wiernych wielbicieli, którzy doceniają jego klasyczną elegancję, symbolikę i właściwości lecznicze.

Shopping Cart
Scroll to Top