Pierścionek zaręczynowy – na której ręce należy go nosić

Zaręczyny to jeden z najpiękniejszych momentów w życiu. Kiedy mężczyzna kocha kobietę i prosi ją o rękę… cały świat się zatrzymuje. Nic dziwnego, że wybór pierścionka zaręczynowego trwa tak długo. W końcu stanie się on nośnikiem najcudowniejszych, bardzo romantycznych wspomnień. Będzie tkwił na palcu wybranki przez wszystkie lata wspólnego życia… Ale zaraz, zaraz! Czy wiesz, na której ręce trzeba nosić pierścionek zaręczynowy?

Polska tradycja

Według polskiej tradycji pierścionek zaręczynowy trzeba nosić na ręce prawej – ponieważ ma on niejako „rezerwować” miejsce przeznaczone na obrączkę. Kiedy mężczyzna pada na kolana i otrzymuje pozytywną odpowiedź od swojej wybranki, powinien włożyć jej pierścionek na palec serdeczny prawej ręki. 

Należy wspomnieć o tym, że tradycja ta nie jest jednak surowo przestrzegana. Polskie narzeczone różnie noszą pierścionek zaręczynowy. Na której ręce z resztą się on pojawi – jest to sprawa drugorzędna. Ważne, żeby świeżo upieczona narzeczona czuła się wygodnie z tak symboliczną ozdobą. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że noszenie pierścionka zaręczynowego na prawej ręce to jasny sygnał dla otoczenia – ta kobieta jest narzeczoną.

Pierścionek zaręczynowy – na której ręce jest noszony na świecie?

Każdy naród wypracował sobie własne zasady noszenia pierścionka zaręczynowego. W Wielkiej Brytanii i w Stanach Zjednoczonych tego typu błyskotkę nosi się na lewej ręce. W krajach skandynawskich pierścionek zaręczynowy to po prostu obrączka. Narzeczona otrzymuje ją podczas ceremonii zaręczyn i zakłada na lewej ręce. W dniu ślubu pan młody dodaje pani młodej nową obrączkę – wyglądającą identycznie jak pierwsza. 

Co ciekawe nasi południowi sąsiedzi, Węgrzy, nie inwestują zbyt dużo w biżuterię ślubną. Narzeczona dostaje w dniu zaręczyn obrączkę, którą nosi na lewej ręce aż do ślubu. Wówczas obrączka jest przekładana na palec serdeczny prawej dłoni. W Turcji ceremonia zaręczyn jest bardzo uroczysta. Dwie rodziny spotykają się w domu narzeczonej. Para narzeczonych otrzymuje obrączki, które przewiązane są czerwoną wstążeczką. Ojciec przyszłego pana młodego przecina ją na znak zgody na małżeństwo i połączenia obu rodzin.

Shopping Cart
Scroll to Top