Złoto to kruszec  szanowany na całym świecie ze względu na swoją bogatą historię, jaka od tysiącleci jest wpleciona w kultury. Monety które zawierały złoto pojawiały się około 800 roku p.n.e. , a wykonane w całości z czystego złota około 300 lat później. Przez całe wieki ludzie przetrzymywali złoto z różnych powodów. Na przestrzeni wieków kruszec ten odgrywał ogromną rolę w życiu całych społeczeństw , a gospodarki wielu krajów na tym właśnie kruszcu opierały swoje budżety. Współcześnie złoto jest metalem na którym polegamy, co oznacza że zawsze ma pewną wartość jako zabezpieczenie na niepewne czasy.

 

Złoto na przestrzeni wieków

 

W całej historii świata złoto było postrzegane jako cenny i wartościowy kruszec. Posiadanie złota zabezpieczało przed inflacją i deflacją – było też wyśmienitym walorem do zdywersyfikowania portfela inwestycyjnego – tak jest też współcześnie. Wielu inwestorów na całym świecie wciąż przykuwa dużą uwagę do tego metalu. Złota nie można wyprodukować, jest to walor który ma swoje ograniczone ilości. Tylko eksploracja miejsc gdzie może znajdować się złoto może powiększać dostępne zapasy złota. Historycznie w przeciwieństwie do papierowej waluty , złoto na przestrzeni wieków zachowuje swoja wartość. Poza wartościami typowo inwestycyjnymi należy pamiętać że złoto to piękny metal o unikalnym kolorze – który z powodzeniem wykorzystywany jest współcześnie w produkcji biżuterii.

 

Próba 24 karaty - złoto

 

Najwyższą próbą jest 999 lub inaczej zwana próba 24 karatowego złota. Wyroby o tej próbie to głównie inwestycyjne monety bulionowe jak i sztabki. W biżuterii ta próba jest niezwykle rzadko spotykana. Jest to najwyższa próba złota dostępna dla konsumentów, dlatego też myśląc o inwestycji w kruszec, można rozważyć inwestycje na przykład w monety jedno uncyjne.Waga i wielkość takich monet jest łatwa  w przechowywaniu, i ma dużą płynność w przypadku odsprzedaży.