Próba srebra

Czyste srebro charakteryzuje się wysoką miękkością. Dla zwiększenia twardości, wyroby z niego wytwarzane dodatkowo utrwalane są domieszką z innego metalu. Sposobem standaryzacji rzeczywistej ilości srebra w stopie są tzw. próby srebra, które pozwalają w łatwy sposób określić jego faktyczny procent.

Pierwsza próba srebra
W jubilerstwie najpowszechniej stosowana jest pierwsza próba, według której w stopie znajduje się 92,5% czystego srebra. Stopień jego zawartości wyrażany jest jednak w promilach, a cecha probiercza pierwszej próby wynosi 925. Pozwala ona na uzyskanie optymalnej twardości srebra, dzięki której idealnie nadaje się ono do wytwarzania różnego rodzaju biżuterii. Jednocześnie domieszka innego metalu nie wpływa negatywnie na wygląd wyrobów, które zachowują wszystkie swoje walory estetyczne. Im wyższa zawartość czystego srebra, tym cenniejszy jest stop. Dlatego w jubilerstwie próba srebra 925 uchodzi za najbardziej wartościową.

Oznakowanie biżuterii
Reguły wprowadzania metali szlachetnych do obrotu ustalane są przez tzw. prawo probiercze. Dzięki niemu wprowadzony został obowiązek badania wyrobów w Urzędach Probierczych, wg. którego określone zostały podstawowe próby poszczególnych metali szlachetnych. Próba srebra 925 jest standardowo wybijana na wyrobach jubilerskich w formie znacznika. Każdy produkt powinien być również oznaczony imiennikiem złotniczym, czyli zarejestrowanym, indywidualnym znakiem twórcy. Z punktu widzenia zarówno nabywcy, jak i wytwórcy biżuterii, ułatwia to identyfikację właściwości fizycznych stopu oraz ocenę jego wartości materialnej.

Wykorzystanie prób srebra
Pierwsza próba srebra jest odpowiednia do wykonywania elementów konstrukcyjnych, a także tych narażonych na naprężenia oraz inne czynniki mogące uszkodzić biżuterię. Próba srebra 925 obecna jest m.in. w szynie pierścionka, szpilce broszki, zapięciach, haczykach czy biglach do kolczyków. Próby o niższej zawartości srebra, takie jak 875, 830, 800 charakteryzują się szybszym ciemnieniem. Dlatego przeznaczone są przede wszystkim do wyrobów, które mają z założenia być przyciemnione, czyli oksydowane.

Symbolem Próby Srebra W Polsce Jest KOBIETA, próby nią oznaczone to:
800
830
875
925 (Najbardziej Popularna)
999

Shopping Cart
Scroll to Top