Próby złota

Czyste złoto charakteryzuje się bardzo dużą miękkością. Dlatego w celu zwiększenia trwałości wykonywanych z niego wyrobów, jest ono mieszane z innymi metalami. Ilość złota w gotowym stopie podlega specjalnej standaryzacji, która określana jest przez tzw. próby złota. Ich wartość wyrażana jest w promilach, dlatego na przykład próba 500 oznacza, że stop zawiera 50,0% czystego złota. Jego ilość można określić także w karatach, gdzie 1/24 zawartości wagowej złota w stopie równa jest jednemu karatowi. 

Próba 333

Najniższą z wykorzystywanych w jubilerstwie prób jest próba złota 333, będąca również najtańszą i coraz popularniejszą w Polsce. Zawiera 33,3% surowca w stopie, czyli jest złotem 8-karatowym. Charakterystyczne właściwości tej próby złota sprawiają, że jest ono mocniejsze oraz trwalsze od stopów zawierających większą liczbę karatów. Złoto o wyższej próbie jest szlachetniejsze, ale posiada mniejszą domieszkę innych metali. Ta próba jest teraz bardzo popularna – mamy dostępne dużo wzorów, no i istotna jest także konkurencyjna cena gotowego wyrobu

Próba 585 

Stop zawierający 58,5% czystego kruszcu określany jest mianem próby złota 585. Podobnie jak w przypadku próby 333, 14-karatowe złoto cechuje się optymalnymi właściwościami do produkcji wyrobów jubilerskich i jest bardzo często wykorzystywane do tego celu. Zawartość domieszek jest na tyle niska, aby biżuteria nie ulegała zniszczeniom oraz czernieniu. Jednocześnie wyroby wykonane z próby złota 585 dobrze znoszą upływ czasu i pozostają stosunkowo niedrogie.

Wyższe próby złota

Nieco rzadziej spotykana w Polsce jest próba 750. Wykonana z 18-karatowego złota biżuteria największą popularnością cieszy się w najbardziej zamożnych krajach. Największą istniejącą próbą jest 999, która zawiera 99,9% czystego złota. Nie jest jednak powszechnie stosowana do produkcji biżuterii, ponieważ zawiera zbyt mało domieszek. Złoto 24-karatowe służy przede wszystkim celom inwestycyjnym i kolekcjonerskim, przez co zazwyczaj jest dostępne w formie monet i sztabek.

Shopping Cart
Scroll to Top