Rocznica Ślubu

Skąd wzięły się nazwy rocznic ślubu?

Nazwy rocznic ślubu istnieją od 1922 roku, kiedy Emily Post napisała artykuł na ten temat, w którym zaproponowała listę nazw dla każdej rocznicy. Pomysł polegał na tym, że pary małżeńskie powinny zwracać się do siebie po nazwie związanej z ich rocznicą, a nie po prostu określać ją jako „15. rok” lub „50. rok”. Emily Post zaproponowała kolejne nazwy dla każdej rocznicy, zaczynając od pierwszej i idąc aż do 75. Pomysł ten został później przyjęty przez Związek Amerykańskich Jubilerów i jest stosowany do dziś. Na przykład tradycyjnym prezentem na 15. rocznicę ślubu jest kryształ, więc pary obchodzące 15. rocznicę są często określane jako „kryształowe koleżanki”. Podobnie w przypadku 50. lub 75. rocznicy ślubu, pary określane są odpowiednio jako „złote koleżanki” i „diamentowe koleżanki”. Terminologia ta stała się tak powszechna, że wielu jubilerów oferuje teraz specjalne prezenty zaprojektowane specjalnie dla każdego kamienia milowego rocznicy. W ten sposób tradycja nadawania nazw rocznicom stała się ważną częścią kultury ślubnej i prawdopodobnie będzie trwać jeszcze przez wiele lat.

Rocznice ślubu – jak się nazywają?

Rocznica ślubu to coroczne świętowanie zawarcia związku małżeńskiego przez dwoje ludzi. Jest to ważna okazja, o której wiadomo, że ma wielką symbolikę i znaczenie w wielu kulturach. Każda rocznica ślubu ma swoją nazwę lub sposób, w jaki jest nazywana, aby upamiętnić tę specjalną okazję. Na przykład, pierwsza rocznica ślubu jest często nazywana papierową rocznicą, ponieważ tradycyjnie była obchodzona z prezentami wykonanymi z papieru. Czwarta rocznica jest powszechnie znana jako rocznica bawełniana ze względu na prezenty wykonane z bawełny. Skóra reprezentuje trzeci rok, kwiatowy – piąty rok, a koronkowy – sześć lat. Kryształ oznacza piętnasty rok, a porcelana dwudziesty rok, natomiast srebro oznacza dwudziesty piąty rok małżeństwa. Każda z tych rocznic stanowi kamień milowy w podróży pary razem i tak są obchodzone z dużym entuzjazmem i radością. Pomijając symbolikę, rocznice są również świetną okazją do wyrażenia miłości do siebie nawzajem i odnowienia swojego zobowiązania na wiele kolejnych lat!

Dlaczego pierwsza rocznica ślubu jest papierowa?

Pierwsza rocznica ślubu to dla męża i żony szczególny czas świętowania swojego związku, a papier jest tradycyjnym prezentem na tę okazję. Papier symbolizuje staż małżeństwa, ponieważ jest kruchy, a jednocześnie trwały. Reprezentuje siłę, odporność i więź, która rozwija się między parą w czasie. Pierwsza rocznica ślubu jest ważnym kamieniem milowym w każdym małżeństwie, a wręczenie papieru w tym dniu służy jako przypomnienie, jak daleko zaszli od momentu złożenia przysięgi. Oprócz tego, że jest to symboliczny gest, papier ma również praktyczne zastosowanie; można go wykorzystać do wykonania kartek lub dekoracji upamiętniających staż małżeństwa. W pierwszą rocznicę ślubu, pary mogą podarować sobie papierowe prezenty, które będą symbolizować ich miłość i zaangażowanie, a także pielęgnować wspomnienia, które zrobili razem w ciągu ostatniego roku.

Rocznice ślubu i ich nazwy (RŚ -Rocznica Ślubu)

  1 RŚ papierowa

  2 RŚ bawełniana

  3 RŚ skórzana

  4 RŚ kwiatowa

  5 RŚ drewniana

  6 RŚ cukrowa

  7 RŚ wełniana

  8 RŚ spiżowa 

  9 RŚ blaszana

10 RŚ cynowa

11 RŚ stalowa

12 RŚ płócienna

13 RŚ koronkowa

14 RŚ kości słoniowej

15 RŚ kryształowa

20 RŚ porcelanowa

25 RŚ srebrna

30 RŚ perłowa

35 RŚ koralowa

40 RŚ rubinowa

45 RŚ szafirowa

50 RŚ złota

55 RŚ szmaragdowa

60 RŚ diamentowa 

65 RŚ żelazna

70 RŚ kamienna

75 RŚ brylantowa

80 RŚ dębowa

Jak świętować rocznice ślubu?

Obchodzenie rocznic ślubu jest specjalnym i romantycznym sposobem na upamiętnienie miłości między dwojgiem ludzi. Istnieje wiele sposobów na świętowanie tej okazji, od małych i intymnych spotkań do dużych, krzykliwych imprez. Oto trzy sposoby na świętowanie rocznicy ślubu:

1. Romantyczny wieczór na mieście – Wybierzcie się na romantyczną kolację, film lub pokaz. Zrób to wyjątkowo i nie zapomnij przynieść prezentu dla swojego partnera.

2. Domowy posiłek – Spędź trochę czasu w kuchni gotując pyszny i specjalny posiłek dla swojego partnera. Upewnij się, że zapalisz kilka świec i włączysz muzykę, aby uczynić ten wieczór jeszcze bardziej wyjątkowym.

3. Ucieczka – Ucieknij od tego wszystkiego i zorganizuj romantyczny weekendowy wypad. Zarezerwuj pokój w ładnym hotelu, zaplanuj kilka zabawnych działań i cieszyć się trochę czasu tylko dla was dwojga.

Znaczenie każdej rocznicy ślubu

Ważne jest, aby rozpoznać każdą rocznicę ślubu w momencie jej nadejścia. Jest tak dlatego, że każda rocznica stanowi kamień milowy w życiu pary małżeńskiej. Jest to czas, aby zastanowić się nad latami, które minęły i wspomnieniami, które zostały stworzone. Jest to również czas, aby docenić siłę więzi między dwojgiem ludzi, którzy zdecydowali się być razem. Każda rocznica powinna być w jakimś stopniu celebrowana, aby pary mogły nadal cieszyć się swoim towarzystwem i pielęgnować wyjątkowe chwile, które dzieliły.

Shopping Cart
Scroll to Top