Srebro oksydowane

Oksydowanie jest procesem, który polega na pokryciu powierzchni srebra cienką warstwą jego tlenków. Można tego dokonać za pośrednictwem metody chemicznej lub elektrolitycznej. Oksydowanie zabezpiecza srebro, a jednocześnie pozwala na uzyskanie bardzo oryginalnego i estetycznego efektu postarzenia biżuterii.

Zabezpieczenie srebra

Chemiczna metoda oksydowania polega na zanurzeniu wyrobu w specjalnym roztworze, czyli tzw. oksydzie. Natomiast w metodzie elektrolitycznej wykorzystywane jest utlenianie przez elektrolit, które odbywa się pod wpływem przepływu prądu. Srebro oksydowane zwiększa trwałość wyrobu, a konkretnie odporność na utlenianie, dzięki czemu powstrzymuje niekorzystne zmiany zachodzące w wyglądzie srebrnej biżuterii. Dotyczy to zarówno korodowania, jak i naturalnego ciemnienia wyrobów.

Celowe postarzanie srebra

Oprócz funkcji zabezpieczających, oksydowanie pełni również rolę dekoracyjną. Celowe postarzenie pozwala na uwydatnienie wszystkich szczególnych cech wyrobu, dzięki czemu jego wzór oraz faktura są lepiej podkreślone i bardziej widoczne. Pod wpływem oksydacji, srebro staje się bardziej matowe i nieco ciemniejsze. Tlenek srebra jest ścieralny, dzięki czemu polerowanie pozwala na dodatkowe dostosowanie walorów estetycznych wyrobu do indywidualnych wymagań. W ten sposób możliwe jest na przykład nadanie srebru efektu satynowego oraz niemal całkowite pozbycie się połysku.

Zastosowanie oksydowania w biżuterii

Srebro oksydowane charakteryzuje się szlachetnym oraz niepowtarzalnym wyglądem, dlatego bardzo powszechnie wykorzystywane jest do wytwarzania estetycznej biżuterii. Nierzadko wyroby łączone są z kolorowymi kamieniami szlachetnymi oraz półszlachetnymi, co pozwala na uzyskanie wyjątkowo stylowego zestawienia. Srebro poddane oksydacji najlepiej prezentuje się w towarzystwie ciemnych, wyrazistych kolorów, takich jak fuksja, red magma czy bermuda blue. Srebro oksydowane sprawia wrażenie nieco zabytkowego, co w połączeniu z odpowiednią estetyką wyrobów nadaje mu niemal antycznego charakteru.

Shopping Cart
Scroll to Top