Inwestycja w złoto może być sposobem na zabezpieczenie majątku, a także zapewnia niezależność od trudnych do przewidzenia wpływów na finansowym rynku. Przed podjęciem jakichkolwiek działań związanych ze złotem, warto jednak zapoznać się z podstawowymi zasadami jego wyceny oraz standardami odpowiadającymi za kształtowanie się cen kursu.

Uncja złota ile to gram?

Uncja to podstawowa jednostka miary, która służy do wyrażania masy metali szlachetnych. Swoje pochodzenie zawdzięcza zaszłościom historycznym, w wyniku których specjalnie dla niej powstało wiele różnych systemów wagowych oraz zastosowań. Oznaczana odpowiednim symbolem uncja jest jednostką, która w zależności od rodzaju może posiadać odmienne wartości. Dlatego żeby odpowiedzieć na pytanie uncja złota ile to gram, należy wziąć pod uwagę najbardziej rozpowszechnione jej formy.

Uncja międzynarodowa

Do najpopularniejszych typów uncji należą uncja międzynarodowa oraz uncja trojańska. Dlatego aby odpowiedzieć na pytanie uncja złota ile to gram, trzeba najpierw dokładnie przyjrzeć się tym dwóm odmianom. Wartość uncji międzynarodowej w przeliczeniu na funta międzynarodowego równa jest 1/16 jego ceny. Funt międzynarodowy oznaczany jest symbolem "lb", a jego miara na przestrzeni lat ulegała wielokrotnym zmianom. Obecnie w krajach anglosaskich wynosi ona 0,45359237 kg. Zatem w przeliczeniu na gramy, jedna uncja międzynarodowa równa jest 28,34952981 g.

Uncja trojańska

Wartość uncji trojańskiej wynosi 1/20 trojańskiego funta. Swoją nazwę zawdzięcza francuskiemu miastu Troyes nad Sekwaną, gdzie w średniowieczu znajdował się istotny ośrodek handlowy. Z uwagi na swoje zastosowanie, uncja ta często nazywana jest także aptekarską lub jubilerską. Funt trojański określany jest symbolem "oz". Już setki lat temu wykorzystywano go jako jednostkę opisującą masę metali szlachetnych. Również obecnie tradycja ta jest kontynuowana, zmieniła się jednak miara funta trojańskiego. Aktualnie w krajach anglosaskich wynosi ona 0,373241721 kg. Po przeliczeniu na gramy, wartość jednej uncji trojańskie wynosi zatem 31,1034768 g.

W POLSCE I W WIĘKSZOŚCI KRAJÓW NAJBARDZIEJ POPULARNA JEST UNCJA TROJAŃSKA, MENNICE WŁAŚNIE W TEJ JEDNOSTCE NAJCZĘŚCIEJ WPROWADZAJĄ NA RYNEK SZTABKI INWESTYCYJNE I W ZAOKRĄGLENIU WYNOSI:

1 OZ = 31,1 g