Inwestycja w złoto może być sposobem na zabezpieczenie majątku, a także zapewnia niezależność od trudnych do przewidzenia wpływów na finansowym rynku. Przed podjęciem jakichkolwiek działań związanych ze złotem, warto jednak zapoznać się z podstawowymi zasadami jego wyceny oraz standardami odpowiadającymi za kształtowanie się cen kursu.

Uncja złota ile to gram?

Uncja to podstawowa jednostka miary, która służy do wyrażania masy metali szlachetnych. Swoje pochodzenie zawdzięcza zaszłościom historycznym, w wyniku których specjalnie dla niej powstało wiele różnych systemów wagowych oraz zastosowań. Oznaczana odpowiednim symbolem uncja jest jednostką, która w zależności od rodzaju może posiadać odmienne wartości. Dlatego żeby odpowiedzieć na pytanie uncja złota ile to gram, należy wziąć pod uwagę najbardziej rozpowszechnione jej formy.

Uncja ZłotaUncja międzynarodowa

Do najpopularniejszych typów uncji należą uncja międzynarodowa oraz uncja trojańska. Dlatego aby odpowiedzieć na pytanie uncja złota ile to gram, trzeba najpierw dokładnie przyjrzeć się tym dwóm odmianom. Wartość uncji międzynarodowej w przeliczeniu na funta międzynarodowego równa jest 1/16 jego ceny. Funt międzynarodowy oznaczany jest symbolem "lb", a jego miara na przestrzeni lat ulegała wielokrotnym zmianom. Obecnie w krajach anglosaskich wynosi ona 0,45359237 kg. Zatem w przeliczeniu na gramy, jedna uncja międzynarodowa równa jest 28,34952981 g.

Uncja trojańska

Wartość uncji trojańskiej wynosi 1/20 trojańskiego funta. Swoją nazwę zawdzięcza francuskiemu miastu Troyes nad Sekwaną, gdzie w średniowieczu znajdował się istotny ośrodek handlowy. Z uwagi na swoje zastosowanie, uncja ta często nazywana jest także aptekarską lub jubilerską. Funt trojański określany jest symbolem "oz". Już setki lat temu wykorzystywano go jako jednostkę opisującą masę metali szlachetnych. Również obecnie tradycja ta jest kontynuowana, zmieniła się jednak miara funta trojańskiego. Aktualnie w krajach anglosaskich wynosi ona 0,373241721 kg. Po przeliczeniu na gramy, wartość jednej uncji trojańskie wynosi zatem 31,1034768 g.

W POLSCE I W WIĘKSZOŚCI KRAJÓW NAJBARDZIEJ POPULARNA JEST UNCJA TROJAŃSKA, MENNICE WŁAŚNIE W TEJ JEDNOSTCE NAJCZĘŚCIEJ WPROWADZAJĄ NA RYNEK MONETY INWESTYCYJNE I W ZAOKRĄGLENIU WYNOSI:

1 OZ = 31,1 g

Złote Monety 1 Uncjowe - Najbardziej Popularne Na Świecie

Krugerrand 1 Uncja Złota

Krugerrand – początki wybijania tej monety sięgają 1967 – jest to na ten moment najpopularniejsza moneta inwestycyjna na świecie. Ciekawostką jest to że Krugerrandy są 22 karatowym złotem ale ważą więcej niż uncja trojańska – jest to zabieg zapewniający kupującemu że w jednej monecie znajduje się dokładnie 1 uncja czystego 24 karatowego złota
Australijski Kangur 1 Uncja Złota

Australijski Złoty Kangur po raz pierwszy został wypuszczony przez mennicę australijską w 1987 roku. Pierwotnie moneta 1 uncjowa przedstawiała samorodek australijskiego złota , ale dzisiaj jest bardziej znana z bardzo popularnego zwierzęcia jakim jest kangur – opinia publiczna bardzo szybko poparła ten pomysł , i wkrótce ta Maneta stałą się jedną z najbardziej popularnych na świecie. Każda moneta zawiera uncję złota 24 karatowego. Dzięki unikalnej technice ta moneta ma oprócz wartości inwestycyjnej – również walory artystyczne. Każdy projekt nowej monety jest przemyślany i coraz ciekawszy

Kanadyjski Liść Klonowy 1 Uncja Złota

Kanadyjski Liść Klonowy to obecnie moneta która jest jedną z najdłuższych działających serii na rynku menniczym. Wprowadzona w na rynek w 1979 roku, stała się pewnego rodzaju ikoną wśród inwestorów. Głównym motywem jest liść klonu cukrowego – a rewers to wizerunek królowej Elżbiety II. Z początku produkcji 1 uncja złota miała zawartość czystego złota próby 999, w listopadzie 1982 roku zdecydowano się na podwyższenie czystości do 24 karatowego złota próby 99999