Cyrkonia kamień

Cyrkonia jest bezbarwnym, syntetycznym kamieniem jubilerskim. Nie posiada swojego odpowiednika w przyrodzie i stanowi regularną, stabilizowaną modyfikację tlenku cyrkonu. Posiada specyficzne właściwości oraz piękny wygląd, dzięki czemu cieszy się niesłabnącą popularnością.

Produkcja cyrkonii
Na rynek jubilerski kamień ten trafił w latach siedemdziesiątych, kiedy to zaczął być powszechnie uzyskiwany przy pomocy stapiania czaszkowego. Również obecnie do wytwarzania cyrkonii wykorzystuje się specjalny tygiel czaszkowy, ponieważ tlenek cyrkonu charakteryzuje się bardzo wysoką temperaturą topnienia i zwykłe tygle uległy by stopnieniu przy produkcji. Poszczególne odmiany otrzymywane są poprzez użycie różnego rodzaju stabilizatorów w ściśle określonej ilości. Do najpopularniejszych należy szwajcarski djevalit oraz rosyjski fianit, jednak produkcja odbywa się na masową skalę także w innych krajach.

Właściwości cyrkonii
Cyrkonia posiada sześcienny układ krystalograficzny, wyróżnia się wysokim poziomem twardości oraz dużą gęstością. Jej przewodność cieplna jest bardzo niska, dlatego stanowi dobrą barierę termiczną. Najpopularniejszą odmianą jest biała, zwana również cyrkonią czystą lub bezbarwną, jednak za pomocą odpowiednich domieszek wytwarzane są także kamienie o innych barwach. Spotkać można również odmiany, w których występuje efekt aleksandrytu lub fluorescencji. Ze względu na stosowanie różnego rodzaju dodatków i stabilizatorów, właściwości poszczególnych kamieni mogą się od siebie różnić.

Zastosowanie tlenku cyrkonu
Dzięki doskonałym właściwościom optycznym, cyrkonia przez długi czas uchodziła za najdoskonalszą imitację diamentu. Jednak również obecnie z powodzeniem stosowana jest w przemyśle jubilerskim, a jej wartość podnosi m.in. oprawa wyrobu w złoto. Związek tworzący cyrkonię wykorzystywany jest także w medycynie, jako stałe uzupełnienie stomatologiczne. Natomiast w przemyśle sprawdza się jako próbka sondy sprawdzającej zawartość tlenu w spalinach. Służy również do wyrobu noży ceramicznych oraz mierzenia pH w wysokich temperaturach.

Shopping Cart
Scroll to Top